Valgfag
Valgfag på Dronninglund Efterskole
Ud over de 5 liniefag tilbyder vi en bred vifte af valgfag.
Fagene varierer meget efter behov og lærerkræfter, så disse fag må ses som vejledende:
Fodbold
Kick’n Burn (Kickboksning)
Klatring på klatrevæg eller i træer
Fitness
Guitar for begyndere og øvede
Sløjd
Spansk for begyndere
Psykologi
Knallert
Mad, bagning, brunch…
Udeleg
Tennis
Glaskunst
Syning
1. hjælp
Gallakjoler
Sammenspil/musik/tramp og larm
Digitalfoto/photoshop
Vi forsøger altid at sammensætte et bredt valgfagsudbud, sådan at der er lidt for enhver smag. Ud over valgfagene her på skolen, har 10. klasserne mulighed for at vælge valgfag på gymnasiet, der ligger 5 minutters gang fra efterskolen. Her har man mulighed for at prøve kræfter med fx. matematik, kemi, spansk eller mediefag på gymnasieniveau.

Per
8 måneds siden
Hej Emma
Hvis du har en lægeerklæring på at du ikke må dyrke idræt, skal du selvfølgelig fritages; men hvis det er fordi du ikke har “lyst” så vil vi nok vurdere at du nok har godt af at bruge kroppen lidt – så du holder den i form – ikke?
Emma
8 måneds siden
Hej
Hvis man, som jeg, ikke må dyrke sport i for store mængder. Og noget bestemt sport, slet ikke. Er det så muligt at blive fritaget, eller er den en obligatorisk, fælles ting på denne efterskole?
Per
9 måneds siden
Hej Signe
Ja – Valgfag er korte perioder og vi skifter 4 gange på et år.
Signe
9 måneds siden
Hej.
Kan man skifte valgfag i løbet af året?